Antikoncepcia
Ochrana pred neželaným otehotnením

Prirodzená antikoncepciaPrerušovaná súlož

Patrí k najstarším metódam. Muž sa pri nej snaží prerušiť pohlavný styk tak, aby k ejakulácii došlo mimo pošvu. Je to jednoduchá, lacná, známa a vždy dostupná metóda, ale kladie vysoké nároky na sebakontrolu partnera a je veľmi nespoľahlivá. Zodpovedá za väčšinu nechcených tehotenstiev.

Pri tejto metóde by sa nemalo zabúdať na tzv. kvapôčku lásky. Ide o predejakulačnú tekutinu, ktorá obsahuje malé množstvo spermií. Vďaka nej môže dôjsť k oplodneniu aj napriek tomu, že samotná ejakulácia prebehne mimo pošvu.

Metóda plodných a neplodných dní

Komplikovaná metóda počítania plodných dní, vyvinutá v roku 1925 Rakúšanom Hermannom Hubertom Knausom a jeho japonským kolegom Kyusakom Oginom. Využíva fakt, že žena môže otehotnieť len v niektoré dni v priebehu menštruačného cyklu. Je založená na obmedzenej dobe životaschopnosti spermií a vajíčka. Po ovulácii je vajíčko bez oplodnenia schopné prežiť maximálne 72 hodín. Životaschopnosť spermií v tele ženy sa odhaduje na maximálne 7 dní. Plodné obdobie ženy by teda malo začať sedem dní pred ovuláciou a končiť tri dni po nej.  V týchto dňoch by sa teda žena mala vyhnúť pohlavnému styku.

Aby sa mohla táto metóda použiť, žena musí mať zaznačený svoj menštruačný rytmus minimálne za posledných šesť, ale lepšie za dvanásť mesiacov. A aj potom je táto metóda účinná len vtedy, ak sú cykly pravidelné a ak sú rešpektované dlhé obdobia sexuálnej abstinencie. Závisí teda na disciplinovanosti partnerov a na tom, s akou presnosťou sa podarí určiť ovuláciu. Na jej presné určenie sa používa kombinácia rôznych metód, ako napr. kalendárová metóda, meranie bazálnych teplôt, hlienová metóda, symptotermálna metóda, stanovenie ovulácie podľa kryštalizácie slín a pod.

Bilingsova metóda

Bilingsova metóda spočíva v sledovaní štruktúry a množstva hlienu počas menštruačného cyklu. Dni sú rozdelené na plodné (mokré) dni a neplodné (suché) dni. Na začiatku cyklu je hlienu málo – je hustý, tzn. neplodná fáza. Postupne hlienu pribúda, je ťažký a vodnatý, tzn. plodná fáza. Jeho štruktúra sa náhle mení po ovulácii, vtedy prichádzajú suché dni a 3 dni potom začínajú neplodné dni.

Teplotná metóda  (meranie bazálnych teplôt)

Meranie bazálnych teplôt spočíva v meraní bazálnej telesnej teploty. Tá sa meria najlepšie ráno v tú istú hodinu, skôr ako žena vstane z postele, prípadne pred pohlavným stykom v pošve alebo konečníku. Jeden alebo dva dni po ovulácii stúpne telesná teplota ženy o 0,3 až 0,5 stupňa Celzia. Päť dní pred až tri dni po tomto stúpnutí sa považujú za plodné dni, takže žena by v tomto období nemala mať pohlavný styk. Neplodné dni začínajú 3 dni po tzv. rozhodujúcom vzostupe teploty a 5 dní pred (0,3 až 0,5 stupňov Celzia). Táto metóda však nie je vhodná pre ženy s nepravidelným cyklom.